بهداشت کودک

شناخت انواع مو سر و نحوه مراقبت از آنها

شناخت انواع مو سر

بسیاری فکر می کنند که تشخیص بافت مو به سادگی با لمس کردن آن امکان پذیر است. ولی برای این تشخیص، باید ویژگی های موی سر را بطور دقیق شناخت. موها انواع مختلفی از نظر بافت (نازک، متوسط یا ضخیم) و شکل (صافی، مجعدی و فری) دارند. برای داشتن یک موی سالم لازم است که نوع موی خود را بدقت بشناسیم و بر اساس آن شامپوی مناسب، درمان مقتضی و یا مراقبت لازم را انتخاب کنیم. همچنین با شناخت نوع و کیفیت مو، می توان راهکارهای بهداشتیِ مراقبت از پوست سر را نیز بهتر مدیریت کرد. استفاده از لوسیونهای مناسب، ماساژ پوست سر و همچنین داروهای مخصوص میتوانند به شادابی و سلامتی پوست و موی سر شما کمک کنند، البته در صورتیکه موی خود را بهتر بشناسید.

 

بافت های متفاوت مو

بافت مو در اصل کیفیت و جنس مو را توصیف می کند. موها بر اساس بافت به سه نوعِ متفاوتِ موی نازک، متوسط و ضخیم تقسیم می گردند. هر نوع بافت مو دارای ویژگی های خاص خود می باشد که آن را از سایر بافت ها جدا می کند. نهایتا بر اساس نوع بافت می توان مراقبت لازم از مو را تعیین کرد.

موهای نازک بافت شکننده ای دارند بطوریکه در آنها تنها دو لایه پوست و کوتیکول وجود دارد. در این حالت نگهداری موها بسیار سخت می باشد زیرا آنها به راحتی چرب می شوند. در موهای نازک، استفاده از محصولات نامرتبط می تواند به راحتی بر کیفیت بافت آنها اثر بگذارد و یا به خود مو آسیب برساند و باعث شکنندگی آنها شود. در این موها فقط زمانی که موها کثیف یا چرب شده اند از شامپو استفاده کنید و حتما نوع شامپو با حجم دهنده مناسب را انتخاب کنید. در این نوع موها هرگز از شامپوهای مخصوص موی فر و خشک استفاده نکنید چون موادِ قویِ درون آنها به بافت موی نازک شما آسیب می رسانند.

موی معمولی رایج ترین نوع مو در بین مردم می باشد. این نوع مو، ضخیم تر از موهای نازک است. موهای معمولی همانند موهای نازک معمولا دو لایه پوست و کوتیکول دارند اما ممکن است لایه سومی هم در این موها وجود داشته باشد. افرادی که موهای معمولی دارند می توانند راحت تر از کسانی که موی نازک دارند از بافتِ موی خود مراقبت کنند. زیرا ضخیم تر هستند و در برابر شکستن مقاومت بیشتری نشان می دهند.

موهای ضخیم هم نوعی از مو می باشند که دارای بافتی با لایه های عمیق تر و استحکام بالاتر می باشند. بافت موی ضخیم نسبت به گرما، رنگ مو و شکستگی مقاوت بیشتری نسبت به موهای نازک یا معمولی نشان می دهد. این نوع مو نیاز زیادی به نگهداری ندارد.

موها از نظر شکل

شاید بتوان در یک تقسیم بندی ساده نوع مو را به سادگی به موهای صاف و یا مجعد تقسیم کرد. اما درک انواع مختلف مو به این سادگی هم نیست به این دلیل که می توان شاخه های مختلفی را برای مو در نظر گرفت.

موهای صاف: اگر موهای شما هیچ پیچ و تاب و موجی ندارد می توان گفت که موهای شما صاف می باشد. افرادی که موهای صاف دارند، بیشتر موهایشان چرب می شود زیرا روغن های طبیعی سرشان راحت تر بیرون ریخته می شود. مانند سایر انواع مو این موها نیز بسیار زیبا هستند اما برخی از افراد که موهایشان صاف است دوست دارند به موهایشان پیچ و تاب دهند که می توانند با فر کننده مو این کار را انجام دهند. در حالی که مراقبت از موهای صاف نسبتا آسان است اما حجم دهی و حالت دادن به آن سخت می باشد.

برای نگهداری از موهای صاف بهتر است آنها را با آب ولرم بشویید و از شامپوی مناسب موهای نرم استفاده کنید. نهایتا بهتر است که موهای خود را سشوار نکشید و آنها را با حوله میکروفایبر و یا پارچه های نخی خشک کنید.

موهای مجعد: بهترین راه برای تشخیص این نوع حالت مو، بررسی تارهای مو است به طوری که این نوع موها حالتی شبیه به S دارند. این نوع مو حتی با صاف کردن نیز هنوز فر باقی می ماند. موهای مجعد نسبت به موی صاف و حالت دار حجم بیشتری دارند. اما این نوع موها بسیار مستعدِ وز شدن و گره خوردن هستند.

موهای فر: این نوع مو بین زنان و مردان آفریقایی آمریکایی بسیار رایج است. موهای فر بسیار محکم می باشند اما در عین حال مستعدِ وز شدن نیز هستند. از آنجا که موهای فر محکم و مستعد خشکی هستند، این نوع موها را نباید زیادتر از اندازه شست. در عوض در هنگام شستشو حتما باید از مقداری نرم کننده استفاده کرد. همچنین برای رطوبت رسانی به این موها، حداقل هفته ای یک بار از ماسک مو استفاده کنید.

برای شستشوی موهای فر و مجعد بهتر است ابتدا قبل از استفاده از شامپو در حالیکه هنوز موهای شما خشک می باشند مقداری نرم کننده به موها بزنید و با حوله به مدت ۱۵ دقیقه موهای خود را بپوشانید. سپس به حمام بروید و موهای خود را بشویید. همچنین از شستشوی روزانه موهای خود جدا خودداری فرمایید. به یاد داشته باشید که حتما از شامپو های مخصوص موهای فر استفاده کنید تا گره موهای شما کمتر شوند. همچنین موهای خود را با آب گرم نشویید زیرا آب سرد کمک می کند تا بسته های موجود بر ساقه موی شما بسته شوند و این به سلامتی موی شما کمک بیشتری میکند. نهایتا ترجیحا از حوله های میکرو فایبری برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “شناخت انواع مو سر و نحوه مراقبت از آنها

  1. ناشناس گفت:

    سلام مرسی از محصولات عالی شما خرید کردم و رضایت کامل دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *